Beharangozó 2019. március 27., szerda

A 47. MTK - DVTK következik

Az idei pontvadászatban másodszor lép majd pályára az MTK vendégeként az Új Hidegkuti Nándor Stadionban a DVTK labdarúgó csapata. Legutóbb ősszel Diósgyőrben legyőztük a budapesti kék-fehéreket, míg nyáron egygólos hazai siker született. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

MTK Budapest

Alapítva: 1888
Először az élvonalban: 1903
Legjobb bajnoki eredmény: 23-szoros bajnok
(1904, 1908, 1914, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1929, 1936, 1937, 1951, 1953, 1958, 1987, 1997, 1999, 2003, 2008)
Élvonalban töltött évek: 108 év
Folyamatosan az élvonalban: újoncok

A Magyar Testgyakorlók Körét 1888. november 16-án alapították. Az MTK Budapest 23-szoros bajnok és 12-szeres kupagyőztes, míg a Szuperkupát kétszer hódították el. A klub színe a kék-fehér, de egy rövid időszakban - 1950 és 1956 között, amikor Bp. Bástya és Bp. Vörös Lobogó néven szerepeltek - piros-fehér is volt.

Az előző bajnokságot az NB II. első helyén zárták, így egy év szünet után ismét jogot szereztek az élvonalban való indulásra.

OTP Bank Liga 2018/2019

Az MTK jelenleg 25 forduló után 9 győzelemmel, 4 döntetlennel és 12 vereséggel az OTP Bank Liga 7. helyén áll. Mindössze 4 ponttal előzik meg a 10. helyen álló Diósgyőrt. A bajnokságot jól kezdték, hiszen az 5. forduló után a 4. helyen is álltak a tabellán, azonban, ha csak az utolsó 10 forduló eredményeit vennénk alapul, akkor sereghajtók lennének.

12. MTK Budapest FC MTK Budapest FC 10 2 1 7 13 17 -4 7

2019-ben még csak egy alkalommal szerezték meg a három pontot, az idei 7 mérkőzésükön 1 győzelem, 1 döntetlen és 5 vereség a kék-fehérek mérlege.

25. forduló: PAFC - MTK 3-2

A legutóbbi mérkőzésen Felcsúton a Kychak - Katona, Balogh, Gengeliczki, Selin (Banahene, 74.) - Vass Á. (Diallo, 85.) - Gera, Bognár, Vass P., Lencse (Kanta, 59.) - Torghelle összeállításban játszott a kék-fehér csapat.

Nyári játékosmozgás

A Hungária körútra télen hat új játékos érkezett és ugyanannyi távozott onnan.

Érkezett
Stephen Amankona (ghánai, Berekum Chelsea)
Nasiru Banahene (ghánai, Liberty Professionals)
Ulysse Diallo (mali, szabadon igazolható)

A vezetőedző

Az FTC elleni hazai vereséget követően Feczkó Tamást 2019. március 11-én Lucsánszky Tamás váltotta az MTK kispadján. Az 52 éves szakember 2014-ben feljuttatta fel az élvonalba a Nyíregyházát, ahol azonban már nem ő vezette a csapatot, 2016-ban pedig a statisztikák alapján a legeredményesebben dolgozó hazai edzőnek számított a profi osztályokat tekintve: abban az évben a megszerezhető pontok közel 70%-át gyűjtötte be a Soroksár élén - csapatával sokáig feljutó helyen állt többek között a Nyíregyháza, a Puskás Akadémia, a ZTE vagy a Békéscsaba előtt. A tréner januárban vette át a Ferencváros U19-es csapatának irányítását, ahol mindössze négy mérkőzésen ült a kispadon. Az MTK az első NB I.-es klubja.

Ismerős a másik oldalon

Bognár István tavaly nyáron szabadon igazolható játékosként érkezett a Hungária körútra. Diósgyőrben 2014 és 2017 között 55 mérkőzésen 7 gólt szerzett.

Farkas Viktor pályaedző 2005 és 2007 között volt a DVTK labdarúgója. 55 élvonalbeli mérkőzésen 4 gólt szerzett a DVTK címeres mezében.

Sipos Péter fizioterapeuta a 2017/2018-as szezonban Diósgyőrben dolgozott a DVTK női labdarúgó csapata mellett. Nagy szerepe volt abban, hogy a gárda első élvonalbeli évében a Magyar Kupában a második, a bajnokságban pedig a harmadik helyen végzett.

A DVTK először 1951. április 4-én látogatott az akkor Bp. Bástya néven szereplő fővárosi együtteshez az élvonalban. Tomecskó József vezetőedző a Károlyi - Palicskó, Kakuszi, Futó, Török, Krucsai, (Pesti), Nagy, Csorba, Németh, Pribelszky, Vékony összeállítású együttest küldte pályára. A bajnokcsapat otthonában egy gólzáporos mérkőzésen 5-2-es vereséget szenvedtünk. Mindkét gólunkat Csorba János szerezte.

Ezzel együtt 23 idegenbeli mérkőzés telt el úgy, hogy nem sikerült két vállra fektetnünk a kék-fehéreket. Pontot és gólt is csak ritkán szereztünk ellenük.

A 24. mérkőzésünkön aztán megtört a jég. Az első győzelmünket "természetesen" a Diósgyőri Aranycsapat szerezte. Az 1979/1980-as idényben 4-1 arányban diadalmaskodtunk a Hungária körúton. Góljainkat Salamon József, Szlifka Miklós és Fükő Sándor szerezte, míg Varga a saját kapujába talált be. A DVTK-t Szabó Géza így állította fel: Veréb - Szántó, Salamon, Kádár, Kutasi, Oláh, Fükő (Szlifka), Tatár, Görgei, Szalai (Teodoru I), Borostyán.

Ezután is több mint 10 évnek kellett eltelnie, hogy újra győzelemnek örülhessünk. Az 1991/1992-es szezonban Tornyi Barnabás vezetőedző a Knotz - Bém, Csizi, Leskó, Nagy (Parhomenko), Molnár, Petcu, Farkas, Kiser, Szvisztun, Vitelki (Váczi) csapatot küldte pályára, Molnár István és Szergej Szvisztun góljára csak egy válasz érkezett., így 2-1-es sikert könyvelhettünk el.

A következő sikerre nem kellett ilyen sokat várni. 1997. szeptember 3-án ugyan játékosainknak nem sikerült gólt elérnie, mégis győztesen hagyhatta el Tornyi Barnabás Rácz - Téger (Volár a 46.) - Farkas J., Farkas A., Kovács T. - Ternován, Kiser, Buliga, Kákóczki - Domokos (Buzás a 74.), Kulcsár (Jakab a 46.) összetételű csapata a játékteret. Történt ugyanis, hogy a 22. percben Kiser László lábáról felperdült a labda az ellenfél tizenhatosánál, és azt a menteni igyekvő Lőrincz Emil a saját kapujába fejelte. Ezzel a találattal 1-0-ra vertük a válogatottakkal felálló Garami-legénységet.

Ezt követően egy három döntetlenből és hét vereségből álló negatív széria következett.

Öt évvel ezelőtt 2013. december 7-én fogadta az MTK a DVTK-t. Szivics Tomiszláv Rajić - Vági, Vadász, Kádár, Gohér - Nikházi, Abdouraman (Gosztonyi, 75.), Kostić, Barczi - Futács (Batioja, 75.), Bacsa összeállítású csapata Bacsa Patrik és Nikházi Márk találatával kétgólos hátrányból egyenlített.

Négy éve újra a DVTK győzött az MTK ideiglenes kispesti otthonában. Szivics Tomiszláv az Antal - Okuka, Szalai V., Kádár, Husić - Egerszegi, Elek - Marjanović (Jenner, 78.), Gosztonyi (Bacsa, 58.), Takács T. (Grumić, 68.) - Griffiths csapatnak szavazott bizalmat és Georges Griffiths két góljával sikerült elhozni a három pontot.

Az OTP Bank Liga idei kiírásában az első körben egygólos vereséget szenvedett a DVTK Budapesten. Az első félidőben több helyzetet is láthatott a közönség, de gól nem esett. A második játékrészben a hazaiak megszerezték a vezetést, a DVTK pedig mindent megtett az egyenlítésért

MTK Budapest - Diósgyőri VTK 1-0 (0-0)

MTK: Kychak - Ikenne-King, Pintér Á., Gengeliczki, Selin - Vass Á. - Vass P., Kanta J., Bognár I., Ramos - Lencse. Vezetődző: Feczkó Tamás.
DVTK: Antal - Shestakov, Brković, Karan, Eperjesi - Tóth Ba., Tajti, Hasani - Bacsa, Ioannidis, Vernes. Vezetőedző: Fernando Fernandez.

Csere: Ioannidis helyett Makrai és Vass P. helyett Farkas B. a 67., Hasani helyett Forgács a 71., Lencse helyett Torghelle a 72., Ikenne-King helyett Katona a 75. percben.
Sárga lap: Eperjesi a 6., Gengeliczki a 30., Kanta J. a 84., Vernes a 89., Torghelle a 90+2. percben.
Gólszerző: Ramos (1-0) az 56. percben.

A második körben - a két csapat legutóbbi összecsapásán - a DVTK Stadionban fogadta a Diósgyőr a budapesti kék-fehéreket. Az OTP Bank Liga 15. fordulójában Balogh Béla öngóljával szerzett vezetést a DVTK az MTK ellen, majd Florent Hasani duplázta meg az előnyt még a szünet előtt. A második félidőben a szemfüles Vernes Richárd rögtön beállását követően gyakorlatilag bebiztosította a győzelmet, zárásként a vendégek két pontrúgással kozmetikáztak az eredményen.

Diósgyőri VTK - MTK Budapest 3-2 (2-0)

DVTK: Bukrán - Brković, Karan, Tamás M. - Shestakov, Szabó B., Márkvárt, Tajti M., Juhar - Hasani, Mihajlović. Vezetőedző: Fernando Fernández.
MTK: Kychak - Baki, Pintér Á., Balogh B., Selin - Vass Á. - Gera D., Kanta J., Bognár I., Schäfer - Lencse. Vezetőedző: Feczkó Tamás.

Csere: Juhar helyett Bárdos és Kanta J. helyett Torghelle a 46., Bognár I. helyett Farkas II B. és Lencse helyett Kulcsár T. a 70., Mihajlović helyett Vernes a 73., Tajti M. helyett Tóth Bo. a 88. percben.
Sárga lap: Gera D. a 40., Bukrán a 73., Torghelle a 76. percben.
Gólszerző: Balogh B. (1-0, öngól) a 13., Hasani (2-0) a 41., Vernes (3-0) a 74., Farkas II B. (3-1) a 81., Torghelle (3-2, 11-esből) a 90+5. percben.

6. 1958/1959
    MTK - DVTK 3-2 Gólszerzőnk: Kovács István, Kovács Imre (öngól)
  24. 1979/1980
    MTK - DVTK 1-4 Gólszerzőink: Salamon, Fükő, Szlifka, Varga (öngól)
  30. 1997/1998
    MTK - DFC  0-1 Gólszerzőnk: Lőrincz E. (öngól)
  41. 2014/2015 (Kispest)
    MTK - DVTK 0-2 Gólszerzőnk: Griffiths (2)
  42. 2015/2016 (1. kör, Angyalföld)
    MTK - DVTK 5-0
  43. 2015/2016 (3. kör, Dunaújváros)
  44. 2016/2017 (1. kör, Dunaújváros)
  45. 2016/2017 (3. kör)
  46. 2018/2019 (1. kör)

Idegenbeli mérlegünk:  46 mérkőzés 4 győzelem, 11 döntetlen, 31 vereség, 32 rúgott és 101 kapott gól.