Beharangozó 2017. július 13., csütörtök

A 47. Vasas - DVTK következik

Újpesten játszik a DVTK a Vasas ellen vasárnap. Az elmúlt tíz esztendőben kiegyensúlyozott a mérleg, a budapestiek pályaválasztása mellett lejátszott legutóbbi hét találkozón mindössze egyszer született döntetlen, háromszor győzött a DVTK, és háromszor a Vasas.

1911. március 16-án alakult meg a Vas- és Fémmunkások Sport Clubja, a Vasas. A labdarúgók az 1916/1917-es idényben mutatkoztak be az élvonalban, ahol a 6. helyen végeztek. Történetük során 6 bajnoki címet - 1957, 1961, 1962, 1965, 1966, 1977 - szereztek és 4 Magyar (Népköztársasági) Kupát - 1955, 1973, 1981, 1986 - nyertek.

A XXI. században igencsak hányattatott sorsú klub két esztendővel ezelőtt jutott vissza az élvonalba, a 2015/2016-os pontvadászatban a 10., a tavalyi évben a harmadik helyen végzett, így kivívta a jogot az Európa Liga selejtezőiben való indulásra, a Beitar Jeruzsálem azonban már az első körben, 3-7-es összesítéssel búcsúztatta.

Nyári játékosmozgás

A Vasas FC veboldalának tájékoztatása alapján a nyári érkezők között négy, a távozóknál hat játékos neve szerepel.

A belső védő cseh Vít Benes az FK Jablonecből, a szlovák kapus, Lubos Kamenár, a lengyel Slask Wroclawból, a cseh Jan Simuneket a Dukla Prahától érkezett.  Czingráber Máté kölcsönből került vissza a piros-kékehez.

A távozók között található a német-török Mahir Saglik, akinek lejáró szerződését nem hosszabbították meg, Korcsmár Zsolt a dán Midtjylland játékosa lett, Novák Csanád Mezőkövesdre igazolt, Osváth Attila pedig a Puskás Akadémiát erősíti tovább. Preklet Csaba kölcsönadását követően végleg a Cégléd játékosa lett. Távozott a montenegrói Vukasin Polekszics is, akinek lejárt egy éves kölcsön szerződése és visszatért klubjához, Békéscsabára.

A Vasas legutóbbi összeállítása

A Beitar ellen az alábbi összeállításban léptek pályára: Nagy - Burmeister, Vaskó, Ristevski - Kleisz, Vida, Murka (Szivacski, 68.), Hangya - Kulcsár, Pavlov, Remili (Ádám, 72.)

A vezetőedző

Michael Oenning 1965. szeptember 27-én született Németországban, játékos-pályafutása során alacsonyabb osztályú csapatokban szerepelt. Edzőként dolgozott a német U18-as és az U20-as válogatott stábjában, majd az 1. FC Nürnberg és a Hamburger SV vezetőedzőjeként a Bundesligában is. 2016 elején lett a Vasas edzője,

Ismerős arcok az ellenfélnél

Berecz Zsombor 2006 és 2009 között nevelődött a DVTK utánpótlásában, 14 évesen "rabolta el" a Vasas a válogatottban is bemutatkozó középpályást. Debreceni András a 2013 nyarán érkezett és tagja volt a Ligakupa-győztes, valamint Magyar Kupa-döntős DVTK-nak. Családi okok miatt távozott a Vasasba és segítette új klubját vissza az élvonalba.

Az NB I-ben először 1943. április 20-án látogattunk a Vasas otthonába. Wetzer Rezső csapata a Károlyi - Soós, Felföldi, Turán, Bohus, Keszthelyi, Füzér, Kertész, Klimek, Fazekas, Turbéki összeállításban lépett pályára és szenvedett 5-1-es vereséget. A Diósgyőr gólját Turbéki szerezte.

Az első mérkőzésünk tehát nem sikerült valami fényesen, de hamar eljött a visszavágás lehetősége. A következő bajnokságban, de még ugyanabban az évben újra összemérték erejüket a játékosok. A második mérkőzésen megszületett az első győzelmünk. 1943. október 31-én a Károlyi - Bohus, Felföldi, Barta, Soós, Krucsai, Turbéki, Pribelszky, Füzér, Fazekas, Ijász felállásban a DiMÁVAG Turbéki, Füzér és Fazekas góljaival 3-2-re verte a Vasast.

A második győzelmünket 1958. július 13-án arattuk az angyalföldi csapat ellen a Népstadionban. A Tóth - Werner, Szigeti, Jakobi, Török, Paulás, Iván, Csányi, Papp, Fekete, Pál II. összeállításban állt fel Teleki Pál együttese. A mérkőzésen egyetlen gól döntött, amit a diósgyőri Iván József szerzett.

Ezt követően még 33 alkalommal vívtunk meg a Vasassal a fővárosban, de győzni egyszer sem sikerült, már a ritka döntetlennek is örülni kellett. Igaz, a Magyar Kupában az 1977/1978-as négyes döntőben és az 1979/1980-as döntőben is sikerült legyőzni őket Hatvanban, illetve Veszprémben.

Ötvenhárom év után 2011. november 5-én szakadt meg ez a sorozat (közben az NB II.-ben azért sikerült többször is elhozni a három pontot). Budovinszky Krisztián és Mohamadou Abdouraman találatával kétgólos előnyre tett szert a DVTK az első félidőben, amit a hazaiak a 86. percre ledolgoztak. Azonban két perccel a vége előtt jött l'Imam Seydi és megszerezte a győztes gólt. Benczés Miklós a Radoš - Vadász, Gal, Budovinszky, Gohér - Arze (Takács P., 57.), Abdouraman, Lippai (Raković, 81.), Luque - Tisza, Carreňo (Seydi, 52.) összeállítású csapatban találta meg a siker kulcsát.

Az OTP Bank Liga előző évi kiírásában Kispesten játszották le a Vasas FC - DVTK meccset. Horváth Ferenc a Rados - Lázár (Ugrai, 78.), Jagodinskis, Németh M. - Eperjesi (Bacsa, 65.), Dausvili, Kitl, Nemes - Vela (Nono, 72.), Bognár I., Makrai csapatot szerepeltette. A gólokat Murka (1-0) az 59., Vaskó (2-0) a 62., Berecz (3-0) a 75. percben szerezték.

Vasas- DVTK 3-0

Mérlegünk: 46 mérkőzés, 5 győzelem, 9 döntetlen, 32 vereség, 44 rúgott és 111 kapott gól

Forrás: Varga Lajos - A futball-labda diósgyőri útja