A mérkőzés összefoglalója

Az utolsó csoportmérkőzését játszotta szerda délután az Aluinvent DVTK csapata a női kosárlabda Európa Kupában. Az már korábban eldőlt, hogy a Diósgyőr mellett a nápolyi csapat jut tovább, de a csoportelsőség kérdésének eldöntése erre a napra maradt, illetve az egyenes kieséses szakasz párosítása szempontjából nem volt mindegy, hogy hat győzelemmel, vagy öt győzelemmel és egy vereséggel jut tovább Maikel López csapata.

A találkozó előjelei nem sok jót ígértek a kupaújonc, azonban rendkívül ambíciózus olaszoknak. A DVTK és a DIKE Napoli a harmadik fordulóban Nápolyban találkozott, akkor a Lihtarovics vezetésével 60-53-ra sikerült idegenben is győzni. Ezen kívül az sem szólt javukra, hogy nem várt gondjuk támadt az utazással, többszöri csúszással csak éjfél után landoltak Budapesten, és akkor még egy hosszú buszút várt rájuk Miskolcra.

Az Aluinvent DVTK a Czank Tímea, Taccjana Lihtarovics, Szécsi Orsolya, Alyssia Brewer, Tina Jovanović ötössel kezdte a mérkőzést, és Czank tempódobásával, valamint Jovanović közelijével, és a ráadás büntetővel hamar 5-0-ás előnyre tett szert. A vendégek részéről Achonwa talált először kosárba, azonban Szécsi egyből válaszolt egy triplával (8-2). Az újabb kísérlet lejött a gyűrűről, azonban Jovanović megszerezte a labdát és pontosan tette vissza (10-2). Közben a védekezésről sem feledkeztek meg a lányok, amikor az ellenfél lerohanással próbálkozott, akkor is visszaért Jovanović és megkaparintotta a gyűrűről lejövő labdát, Szécsi pedig Achonwa dobását blokkolta. És termelt a diósgyőri pontgyár, Czank a hárompontos vonalon túlról, Lihtarovics egy gyors támadás végén a palánk alól volt eredményes (15-3). Ekkor cserélt először Maikel López, Horti Dóra állt be Jovanović helyére. Két vendégbüntető következett, majd egy újabb Szécsi-blokk. Horti egy faultos kosárral mutatkozott be, a ráadás sajnos kimaradt, nem úgy Ivezić ziccere és Lihtarovics triplája (20-7). Horti ismét a palánk alól szerzett kosarat, míg Ivezić csapata első hármasát dobta (22-10). Már 50 másodperc sem maradt az első tíz percből, amikor Brewer két büntetőjéből az egyiket értékesítette. A negyed csak azért nem zárult Horti közeli kosarával, mert az utolsó másodpercben Carta beszórt egy hármast. Ezzel a DVTK 12 pontos előnnyel várta a folytatást (25-13).

2015/2016 EK: Aluinvent DVTK - DIKE Napoli 3
Szécsi Orsolya (Fotó: Kovács Zoltán)

A második negyed olasz kosárral indult, azonban Szécsi ismét betalált a vonalon túlról, és Horti is hozzátett egyet büntetőből (29-15). Továbbra is nagy volt a rohanás a pályán, ami nem hátráltatta a DVTK védekezését, támadásban pedig jól forgott a labda. Szécsi kosarával átlépte a harminc pontot a DVTK (31-15), majd Bocchetti, Brewer és Achonwa kosara következett gyors egymásután (33-21). Egyik csapatnak sem ment igazán a büntetőzés, Achonwa ismét csak egyet dobott be, Ivezić viszont pontos volt akcióból. Lihtarovics helyén Bálint Réka folytatta és rögtön szórt egy triplát (36-24). Még csak 16:20 telt el a mérkőzésből, azonban Jovanovićnak befújták a harmadik hibát is, Maikel López le is kapta a pályáról. Közben kimaradt néhány diósgyőri dobás, így annak ellenére nem nőtt különbség, hogy Achonwa ismét csak félmunkát végzett a büntetővonalról (36-25). A következő támadásban pedig hosszú idő után ismét kevesebb mint tíz pont volt a különbség Achonwa tempójának köszönhetően, jött is a menetrendszerű diósgyőri időkérés (36-27). Burdick tovább faragta a hátrányt (36-29), mert a DVTK négy percen keresztül nem dobott kosarat. A csendet végül Brewer törte meg (38-29). És ha egy üzlet beindul, Achonwa kosarára ismét Brewer válaszolt triplával (41-31). Ivezić büntetői ültek, ezzel alakult ki a 41-33-as félidei eredmény.

A második félidő pontszegényen indult, mindkét oldalon számolatlanul maradtak ki a dobások, mígnem két percnyi játék után előbb Achonwa, majd Ivezić talált be (41-37). Erre nem is lehetett más a válasz, mint az időkérés, aminek eredményeként Horti is bedobta saját 9. pontját (43-37). Egy szemet gyönyörködtető Brewer-Szécsi-Brewer összjátékot követően tovább nőtt az előny (45-37), amit Achonwa 2+1-gyel, Quinn egy duplával faragott (45-42). Azonban Horti szíve is a helyén volt, a 2+1 pontjával levegőhöz juttatta a csapatát. Ezután Szécsi pillanatai következtek, előbb a saját palánk alatt blokkolt, majd a másik oldalon egymás után két közelit értékesített, amivel tíz pontra hízott az előny (52-42). Az időközben zónára váltó DVTK mellé odaállt a szerencse is, ami az első félidőben a piros fehéreknek jött ki a kosár “aljáról”, az most az olaszoknak perdült ki. Támadásban továbbra is Szécsi vitte hátán a csapatot (54-42), míg a másik oldalon Ivezićre számíthattak a társak (42-45). Ekkor állt be először Horváth Bernadett, Jovanović földharcban szerzett labdát, pontot mégis Ivezić szerzett (54-47). Ismét megállt egy időre a ponttermelés, azonban jött Brewer és szépen a gyűrűbe helyezte a labdát, így kilenc pontos előnnyel várhatta a DVTK az utolsó tíz percet (56-47).

A zárónegyed kezdetén a csarnokban már mindenki benn látta Horváth tripláját, ami mégis kijött, így Achonwa szerezte az első kosarat, Horti pedig a másodikat (58-49). Végül Horváth mégis betalált, de ez csak egy pontot ért, Czanké pedig kettőt, amivel újra megvolt a lélektani közte tíz (61-51). Egyszer két, egyszer egy és még egyszer két büntetővel zárkóztak az olaszok (61-56), és a még maradt is náluk a labda, nem csoda, hogy ellenük fordult a közönség haragja, ami fergeteges szurkolásba csapott át. Quinn kosarával három pontra olvadt a különbség (61-58), és csak azért nem kevesebb, mert egy gyanús körülmények között elveszített labda után Szécsi jól védekezett. És ekkor jött a cséká, Czank jóval a vonalon túlról süllyesztett el egy hármast az olasz gyűrűben (64-58). Achowa 24. pontja után négy, Quinn büntetőit követően két pont maradt az előny, de ismét jött Czank az ő hármasával (67-62). A közönség pedig tombolt. És tombolt akkor is, amikor Jovanović némi segítséggel a földre huppant, mégis neki fújtak lépéshibát, de legalább olasz kosár nem esett, az idő pedig telt. Már csak 15 másodperc maradt, amikor Petrnyte 67-64-re alakította az állást, viszont a Diósgyőr hozhatta a labdát. Az időkérést követően öt másodperc kellett, hogy odaüssenek Czanknak, majd még kettő, hogy Brewernek. Utóbbi állhatott a büntetővonalra és az elsőt kihagyta, a másodikat bedobta, azaz egy kosárnál nagyobb előnnyel hozhatta az olasz csapat fel a labdát (68-64). Újabb kosarat már nem tudtak dobni, maradt ez a végeredmény.

A DVTK hat győzelemmel jutott a legjobb 16 csapat közé, ahol várhatóan az összesített tabella 14./15./16. helyezettje ellen játszhat januárban. Az első mérkőzés idegenben lesz, a visszavágót január 13-án vagy 14-én rendezik Miskolcon.

"Gyertek velünk tovább" - hangzott a lányok csatakiáltása, majd elkezdődött a közös örömünnep.

Kosárlabda női Európa Kupa, G-csoport 6. forduló

Aluinvent DVTK Miskolc - Mapei DIKE Napoli 68-64 (25-13, 16-20, 15-14, 12-17)

Miskolc, Generali Aréna, 1000 néző. Játékvezető: Milan Brziak (szlovák), Gennagyij Ponomarev (orosz), Boriszlav Peltekov (bolgár)
Aluinvent DVTK: Czank 13/9, Lihtarovics 5/3, Szécsi 12/6, Brewer 13/3, Jovanović 5. Csere: Horti 16, Bálint 3/3, Horváth B. 1. Vezetőedző: Maikel López.
DIKE Napoli: Pastore 2, Quinn 6, Burdick 2, Fassina, Achonwa 24. Csere: Carta 3/3, Bocchetti 2, Ivezić 16/6, Petronyte 9. Vezetőedző: Roberto Ricchini.

A mérkőzés részletes statisztikája

Mérkőzés utáni nyilatkozatok

Maikel López: Fontos mérkőzést játszottunk egy erős csapat ellen. Nagy tempót diktáltunk és agresszíven játszottunk, hogy kihívás elé állítsuk ellenfelünket. A csapat minden tagja nagyszerűen segítette egymást, ami a győzelem egyik kulcsának bizonyult. Ez azt jelenti, hogy a diósgyőri női kosárlabda legjobb Európa Kupás rajtját tovább nyújtjuk, már sorozatban hat győzelemnél járunk. Sok sikert kívánok a nápolyiaknak a folytatásban, remélem, találkozunk még, mert az azt jelentené, hogy mindkét csapat messzire jut.
Roberto Ricchini: Rosszul kezdtük a mérkőzést, nagy hátrányba kerültünk, amit nehezen tudtunk csökkenteni. Amikor felzárkóztunk, az ellenfélnél mindig akadt valaki, aki kihasználta a hibáinkat.

Szécsi Orsolya: Mindkét csapat fáradtnak tűnt, szerintem az jelentette a különbséget, hogy mi jobban akartuk a győzelmet. Gratulálok ellenfelünknek, mert ők is továbbjutottak! Csak a legjobbakat kívánom mindannyiunknak!
Beatrice Carta: Nagy hátrányt szedtünk össze, mert ellenfelünk agresszívebben játszott és a gyors indításokból is sok pontot szerzett, kihasználták a hibáinkat.