Beharangozó 2017. május 18., csütörtök

A 45. MTK - DVTK következik

Az utóbbi években a Hungária körút mellett Angyalföldön és Dunaújvárosban is találkozott a két csapat, és a DVTK most "fölavatja" az Új Hidegkuti Nándor Stadiont. A legutóbbi öt találkozón egy győzelem, két-két döntetlen és vereség a DVTK idegenbeli mérlege. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

A Magyar Testgyakorlók Körét 1888. november 16-án alapították. Az MTK Budapest 23-szoros bajnok és 12-szeres kupagyőztes, míg a Szuperkupát kétszer hódították el. A klub színe a kék-fehér, de egy rövid időszakban - 1950 és 1956 között, amikor Bp. Bástya és Bp. Vörös Lobogó néven szerepeltek - piros-fehér is volt.

A Hidegkuti Stadion felújítása miatt a hazai mérkőzéseiket ideiglenesen Dunaújvárosban játsszák.

Az előző bajnokságot a 4. helyen zárták, Torghelle Sándor lett 11 góllal a házi gólkirály. Az Európa Liga selejtezőjében az azeri Qəbələ FK ellen kettős vereséggel búcsúztak.

Idei eredmények

Az MTK jelenleg ponthátrányban a 11. helyen áll, így mindenképpen pontot kell szerezniük a folytatásban, ha benn akarnak maradni.

31. forduló: Honvéd - MTK 2-1

A legutóbbi mérkőzésen a Petković - Okuka (Martínez, 87.), Grgić (Korozmán 56.), Poór, Vadnai - Vass Á., Katona, Borbély (Hrepka, 69.), Kanta J. - Ramos, Torghelle összeállításban játszott a csapat.

Téli játékosmozgás

A DVTK-tól érkező Nikházi Márk mellett két újabb légióst igazolt az MTK.

Érkezett
Jurij Kolomojec (ukrán, Vorkszla Poltava)
Nikházi Márk (DVTK)
Martínez, Leandro (argentin-olasz, AS Lucchese Libertas - kölcsönbe)

A vezetőedző

Idén télen Teodoru Vaszilisz helyét Tamási Zsolt foglalta el az MTK kispadján. A sportszakember korábban a Győri ETO és Vasas kispadján ült, míg az utóbbi évtizedben a Sándor Károly Akadémiát irányította.

Ismerős a másik oldalon

Dražen Okuka 2014 és 2016 kozött szerepelt a DVTK-ban. Az elmúlt két esztendőben 62 bajnokin 3 gólt szerzett piros-fehér színekben, valamint kitűnő védőmunkája mellett több gólpasszal is segítette a csapatot. Az MTK augusztus elején vásárolta ki a játékjogát.

Nikházi Márk 2013-tól állt a DVTK alkalmazásában, játékjogát idén télen vásárolta vissza az MTK. A középpályás kereken 50 élvonalbeli mérkőzést játszott Diósgyőrben.

A DVTK először 1951. április 4-én látogatott az akkor Bp. Bástya néven szereplő fővárosi együtteshez az élvonalban. Tomecskó József vezetőedző a Károlyi - Palicskó, Kakuszi, Futó, Török, Krucsai, (Pesti), Nagy, Csorba, Németh, Pribelszky, Vékony összeállítású együttest küldte pályára. A bajnokcsapat otthonában egy gólzáporos mérkőzésen 5-2-es vereséget szenvedtünk. Mindkét gólunkat Csorba János szerezte.

Ezzel együtt 23 idegenbeli mérkőzés telt el úgy, hogy nem sikerült két vállra fektetnünk a kék-fehéreket. Pontot és gólt is csak ritkán szereztünk ellenük.

A 24. mérkőzésünkön aztán megtört a jég. Az első győzelmünket "természetesen" a Diósgyőri Aranycsapat szerezte. Az 1979/1980-as idényben 4-1 arányban diadalmaskodtunk a Hungária körúton. Góljainkat Salamon József, Szlifka Miklós és Fükő Sándor szerezte, míg Varga a saját kapujába talált be. A DVTK-t Szabó Géza így állította fel: Veréb - Szántó, Salamon, Kádár, Kutasi, Oláh, Fükő (Szlifka), Tatár, Görgei, Szalai (Teodoru I), Borostyán.

Ezután is több mint 10 évnek kellett eltelnie, hogy újra győzelemnek örülhessünk. Az 1991/1992-es szezonban Tornyi Barnabás vezetőedző a Knotz - Bém, Csizi, Leskó, Nagy (Parhomenko), Molnár, Petcu, Farkas, Kiser, Szvisztun, Vitelki (Váczi) csapatot küldte pályára, Molnár István és Szergej Szvisztun góljára csak egy válasz érkezett., így 2-1-es sikert könyvelhettünk el.

A következő sikerre nem kellett ilyen sokat várni. 1997. szeptember 3-án ugyan játékosainknak nem sikerült gólt elérnie, mégis győztesen hagyhatta el Tornyi Barnabás Rácz - Téger (Volár a 46.) - Farkas J., Farkas A., Kovács T. - Ternován, Kiser, Buliga, Kákóczki - Domokos (Buzás a 74.), Kulcsár (Jakab a 46.) összetételű csapata a játékteret. Történt ugyanis, hogy a 22. percben Kiser László lábáról felperdült a labda az ellenfél tizenhatosánál, és azt a menteni igyekvő Lőrincz Emil a saját kapujába fejelte. Ezzel a találattal 1-0-ra vertük a válogatottakkal felálló Garami-legénységet.

Ezt követően egy három döntetlenből és hét vereségből álló negatív széria következett.

Négy évvel ezelőtt 2013. december 7-én fogadta az MTK a DVTK-t. Szivics Tomiszláv Rajić - Vági, Vadász, Kádár, Gohér - Nikházi, Abdouraman (Gosztonyi, 75.), Kostić, Barczi - Futács (Batioja, 75.), Bacsa összeállítású csapata Bacsa Patrik és Nikházi Márk találatával kétgólos hátrányból egyenlített.

Két éve újra a DVTK győzött az MTK ideiglenes kispesti otthonában. Szivics Tomiszláv az Antal - Okuka, Szalai V., Kádár, Husić - Egerszegi, Elek - Marjanović (Jenner, 78.), Gosztonyi (Bacsa, 58.), Takács T. (Grumić, 68.) - Griffiths csapatnak szavazott bizalmat és Georges Griffiths két góljával sikerült elhozni a három pontot.

Az OTP Bank Liga létszámcsökkentése és a bajnoki rendszer átszervezése következtében az előző idényben háromszor találkoznak a csapatok. Az első körben az MTK győzött, a másodikban és a harmadikban döntetlent játszottak a csapatok. A 27. fordulóban Egervári Sándor a Radoš - Okuka, Lipták, Kovács G., Nemes - Egerszegi - Bognár I. (Novothny, 61.), Nikházi (James, 73.), Elek, Koman - Bacsa (Ternován P., 90+2.) alakulatban találta meg a pontszerző csapatot.

Az OTP Bank idei kiírásának első körében szintén Dunaújvárosba utazott a DVTK, és első félidőben a hazai csapat szerzett vezetést szöglet után, a második játékrészben pedig már nem változott az állás.

MTK Budapest - Diósgyőri VTK 1-0 (1-0)

MTK: Petković - Okuka, Grgić, Vukmir, Poór - Vass P., Borbély - Gera D., Kanta J., Vogyicska - Torghelle. Vezetőedző: Teodoru Vaszilisz.
DVTK: Rados - Lázár, Lipták, Tamás - Vela, Dausvili, Bognár I., Elek, Németh M. - Makrai, Novothny. Vezetőedző: Horváth Ferenc.

Csere: Bognár I. helyett Nono a 61., Gera D. helyett Bouard a 63., Dausvili helyett Nikházi a 71., Novothny helyett Bacsa a 76., Vogyicska helyett Katona és Okuka helyett Baki a 90+3. percben.
Sárga lap: Lipták a 30., Vass Á. az 51. percben.
Gólszerző: Poór (1-0) a 33. percben.

A második körben Mezőkövesden találkoztak a csapatok. Ezúttal is az MTK szerezte meg a vezetést, amit a DVTK Fülöp István szabadrúgása után esett öngóllal, és egy Diego Vela szóló utáni Fülöp István fejessel megfordított még az első félidőben. A második félidőben az MTK két újabb gólt szerzett, és ezzel elvitték a három pontot.

Diósgyőri VTK - MTK Budapest 2-3 (2-1)

DVTK: Antal - Nagy T., Lipták, Jagodinskis, Tamás - Dausvili, Elek - Vela, Nono, Fülöp - Szarka. Vezetőedző: Horváth Ferenc.
MTK: Petković - Baki, Poór Vass, Vadnai - Katona, Vogyicska - Gera D.,  Kanta J., Myke - Kolomojec. Vezetőedző: Tamási Zsolt.

Csere: Nono helyett Busai a 60., Gera D. helyett Nikházi és Vogyicska helyett Borbély a 66., Fülöp helyett Makrai és Dausvili helyett Novothny a 76., Kolomojec helyett Martínez a 89. percben.
Sárga lap: Kanta J. a 45+1., Dausvili az 52., Lipták a 60., Vadnai a 68., Baki a 90+1. percben.
Gólszerző: Gera (0-1) a 6., Myke (1-1, öngól) a 17., Fülöp (2-1) a 42., Kolomojec (2-2) az 53., Kanta J. (2-3) a 73. percben.

6. 1958/1959
    MTK - DVTK 3-2 Gólszerzőnk: Kovács István, Kovács Imre (öngól)
  24. 1979/1980
    MTK - DVTK 1-4 Gólszerzőink: Salamon, Fükő, Szlifka, Varga (öngól)
  30. 1997/1998
    MTK - DFC  0-1 Gólszerzőnk: Lőrincz E. (öngól)
  41. 2014/2015 (Kispest)
    MTK - DVTK 0-2 Gólszerzőnk: Griffiths (2)
  42. 2015/2016 (1. kör, Angyalföld)
    MTK - DVTK 5-0
  43. 2015/2016 (3. kör, Dunaújváros)
  44. 2016/2017 (1. kör, Dunaújváros)

Idegenbeli mérlegünk:  44 mérkőzés 4 győzelem, 10 döntetlen, 30 vereség, 32 rúgott és 100 kapott gól.

(forrás: Varga Lajos - A  futball-labda diósgyőri útja)