Beharangozó 2016. augusztus 5., péntek

Az 50. DVTK - Honvéd következik

Ötvenedik alkalommal találkozik élvonalbeli bajnoki mérkőzésen Miskolcon a DVTK és a Honvéd. A mérleg kiegyenlített, tavasszal egy öt mérkőzésből álló diósgyőri győzelmi szériából álló sorozatot tudott megszakítani a vendégcsapat.

Szombati ellenfelünk Budapest XIX. kerületének csapata, a Budapest Honvéd FC. Kispesti AC néven alapították 1909-ben, majd a Kispesti FC nevet vette fel 1926-ban. 1944-ben visszavette a csapat az eredeti nevét.

A csapat aranykora az 1950-es években jött el, ekkor Budapesti Honvéd SE néven szerepeltek. A klub a legjobb játékosai ebben a korszakban Puskás Ferenc, Kocsis Sándor, Bozsik József és Czibor Zoltán voltak, akik az Aranycsapat magját is képezték. Nekik is sok szerepük volt abban, hogy a Honvéd az ötvenes években négyszer nyert magyar labdarúgó-bajnokságot. A 1980-as és 1990-es évek elején következett a klub második aranykorszaka, amikor nyolc aranyérmet nyert. Összességében története során tizenhárom alkalommal lett bajnok, míg a Magyar Kupát eddig 7-szer hódították el.

Az előző, 12 csapatos bajnokságban 43 ponttal a 8. helyen végzett a kispesti alakulat, legeredményesebb játékosuk a legtöbbször védőt játszó Djordje Kamber lett 9 góllal.

A Honvéd idei mérkőzései

Az idei bajnokságban három fordulót követően 4 ponttal a 6. helyen állnak

1. forduló: Újpest - Honvéd 0-2
  2. forduló: Honvéd - FTC 0-1
  3. forduló: Haladás - Honvéd 1-1

A legutóbbi bajnokin Marco Rossi a következő összeállításban küldte pályára csapatát: Horváth A. - Botka (Baráth, 63.), Lovric, Bobál D., Hajdú Á. - Gazdag, Kamber, Hidi (Nagy G., 52.) - Koszta, Eppel (Vernes 80.), Holender.

Nyári játékosmozgás

Érkezők
Gróf Dávid (Csákvár)
Hajdú Ádám (MTK)
Bobál Gergely (Wolfsburg II - kölcsönből vissza)
Koszta Márk (Kisvárda - kölcsönből vissza)
Tóth Barna (Vác - kölcsönből vissza)
Vajda Dániel (Szigetszentmiklós - kölcsönből vissza)

Csábi Mihály (Kozármisleny - kölcsönbe)
Kamarás György (Balmazújváros - kölcsönbe)
Mátyás Zsolt (Vác - kölcsönbe)

A Honvéd kerete

(mezszám, név, állampolgárság, születési idő, NB I.-es meccs/gól)

A vezetőedző

A hamarosan 52. születésnapját ünneplő olasz vezetőedző, Marco Rossi hosszú profi labdarúgó-karrierje alatt játszott a Bresciában, a Sampdoriában és az Eintracht Frankfurtban. 2003 óta alacsonyabb osztályú olasz csapatoknál volt vezetőedző, mielőtt a Budapest Honvéd kispadjára ült volna le. Játékosként legnagyobb sikerét a Sampdoriával érte el, amikor 1994-ben megnyerték az Olasz Kupát, edzőként pedig a Honvéddal a 2012/2013-as idényben megszerzett NB I.-es bronzéremre lehet a legbüszkébb. A következő idény végén mégis megváltak tőle, majd 2015 elején visszahívták Kispestre. Ezidáig 105 bajnokin ült a csapat kispadján.

Ismerős a másik oldalon

Kamber Djordje másfél éven keresztül viselte a DVTK mezét 2008 januárjától 2009 júniusáig. Ezen idő alatt 39 mérkőzésen 5 gólt szerzett. Később Zalaegerszegen és Győrben játszott, tavaly nyáron lett a Budapest Honvéd labdarúgója.

A Kispest először 1941. április 27-én látogatott Diósgyőrbe. A mieinket Csapkay Károly a Gáspár  - Bohus, Felföldi, Kalocsay, Soós, Barta, Füzér, Berecz, Fazekas, Barna, Turbéki összeállításban küldte pályára. Csapatunk nem tudott gólt lőni nagy nevű ellenfelének, akik azonban kétszer is betaláltak Gáspár kapujába, így vereséget szenvedtünk az első mérkőzésen.

1943. december 8-án a klub 100. élvonalbeli mérkőzésén fogadta a kispestieket. A DiMÁVAG-ot Tomecskó József irányította, aki így állította össze a csapatot: Károlyi - Bohus, Felföldi, Krucsai, Soós, Keszthelyi, Suhai, Pribelszky, Füzér, Fazekas, Turbéki.
A vendég fővárosiak kezdték jobban a mérkőzést, Mészáros góljával már a 24. percben vezetéshez jutottak, de a szünetig Turbéki és Pribelszky góljával megfordította az állást a Diósgyőr. A szünet után két perccel az élete második élvonalbeli mérkőzését játszó Puskás Ferenc megszerezte első NB I-es gólját: Károlyi hárította Mészáros lövését, a labda azonban felfelé pattant és Puskás fejelte azt a kapuba, 2-2-re módosítva az állást..
A hallatlanul izgalmas mérkőzést a mieink Fazekas 62. percben szerzett győztes találatával végül megnyerték és először diadalmaskodtak a Honvéd felett. Nagyszerű erőnléttel érte el ezt a győzelmet a diósgyőri gárda. Minden játékos igyekezett tudása legjavát adni - írta a korabeli újság.

A következő két évtizedben mindössze egyszer sikerült győzni, 1966-ban húszezer néző előtt Preiner Kálmán Tamás - Werner, Szigeti, Kiss L., Gál, Szucsányi, Szamek, Kovács I., Sikora, Hajas, Vass összetételű csapata Werner Gyula és Szamek Ferenc góljaival 2-0-ra győzött.

A Diósgyőri aranycsapat sorra aratta sikereket a Honvéd ellen, a hetvenes években 5 győzelem, 4 döntetlen a mérleg mindössze egyetlen vereség mellett.

A nyolcvanas években és a kilencvenes évek elején vagy nem találkozott a két együttes az élvonalban, vagy a Honvéd érvényesítette a papírformát.

Ezt követően újra fordult a kocka, az kilencvenes évek második felétől máig 8 győzelem, 3 döntetlen és 2 vereség a hazai mérlegünk.

1997. július 20-án a frissen feljutott Diósgyőr a Kispest-Honvéd ellen kezdte a bajnokságot. A Tornyi Barnabás edzette DFC a Rácz - Földvári, Téger (Farkas J.), Kovács T. - Ternován, Kiser, Buliga, Farkas A., Kákóczki  (Ruskó) - Jakab, Kulcsár (Domokos) összeállításban  5-1-re ütötte ki a vendégeket, a gólokon testvériesen osztozott meg Jakab Csaba, Relu Buliga, Téger István, Kákóczki István és Kiser László.

2005. április 3-án  sikerült megismételni a legnagyobb gólarányú győzelmünket. Ismét újoncok voltunk és ismét 5-öt rúgtunk a Honvédnak. Gálhidi György az Urai - Katona, Gáspár, Máté, Dianu - Mogyoródi (Halgas), Sipeki, Hompoth (Müller), Virág - Egressy, Siminic (Vitelki) összeállítású csapattal áll fel. Sipeki István duplázott, de betalált Gáspár József, Marius Siminic és Egressy Gábor is.

2006. november 18-án i győzelemnek örülhetett Miskolcon a 4500 hazai néző. Csank János a Szalma - Katona, Mogyorósi, (Rubint), Elek, Farkas V. -  Vitelki, Szögedi, Sipeki (Faggyas), Foxi - Binder (Simon), Douva csapatnak szavazott bizalmat.  A Benjamin kiállítása miatt a 40. perctől emberelőnyben játszó DVTK Farkas Viktor és Halidou Douva góljával elhúzott két gólra, Schindler 74. percben szerzett gólja csak a szépítésre volt elég, a Diósgyőr magabiztosan szerezte meg a három pontot.

A visszajutást követően sorozatban négy győzelmet aratott a DVTK, a 2012/2013-es bajnokságban Tisza Tibor duplájával 2-1-es győzelmet arattunk a kispestiek felett. Szentes Lázár csapata a Rakaczki - Vági, Raković (Vadász, 46.), Nagy T., Frizoni - Takács P. (Gohér, 88.), Abdouraman - Bacsa, Sekour, Luque (Seydi, 60.) - Tisza összeállításban aratott sikert.

2012. december elején Jeff Silva, Gohér Gergő és Bacsa Patrik góljával 3-1-re győztünk a fővárosiak ellen, azonban a sikert beárnyékolta Csirszki Martin súlyos sérülése.

A 2013/2014-es idényben Nikházi Márk és Bacsa Patrik góljával 2-0 arányban nyertük meg úgy, hogy Vági András kiállítása miatt csapatunk a 25. perctől emberhátrányban játszott. Szivics Tomiszláv a Radoš - Vági, Vadász, Kádár, Gohér - Abdouraman, Kostić, Nikházi, Barczi (Takács P., 46.) - Tisza (Gosztonyi, 76.), Futács (Bacsa, 59.) összeállítású csapatot küldte pályára.

Az előző bajnokságban is létszámhátrányba került a DVTK, azonban ez alkalommal sem okozott problémát, a hajrában sikerült fordítani és nyerni 2-1-re. Antal Botondot már a 16. percben leküldte Szabó Zsolt játékvezető, és az első félidő végén meg is szerezte a vezetést a vendégcsapat. A második játékrészben azonban előbb a Georges Griffiths lerántásáért megítélt büntetőből Bognár István egyenlített, majd Griffiths passzát Takács Tamás váltotta gólra a 86. percben. Szivics Tomiszláv az Antal - Okuka, Alves, Kádár, Husić - Bognár I., Egerszegi, Elek, Barczi (Radoš, 18.) - Bacsa (Takács T., 46.), Griffiths (Grumić, 87.) csapatban találta meg a nyerő alakulatot.

Az OTP Bank Liga előző kiírásában már háromszor találkoztak a csapatok, ebből kétszer a DVTK volt a pályaválasztó.

Az első találkozón Bacsa Patrik duplájával győzött Egervári Sándor Radoš - Okuka, Lipták, Kovács G., Nemes - Koman (Bognár I., 90+2.), Egerszegi, Elek - Bacsa, Novothny (Griffiths, 58.), Barczi (Tamás, 70.) összeállítású csapata. Az első gól egy szépségdíjas szóló után született, Bacsa vezette keresztbe a labdát a védőfal előtt, majd félfordulatból a hosszú alsó sarokba lőtt. A második előtt Okuka és Bacsa zavarta meg Vernest, akinek a felszabadítását Novothny fülelte le és tette egyből Bacsa elé. A DVTK 9-ese közelről a hálóba pöckölte a labdát. A DVTK lőtt egy harmadik - az ismétlések alapján szabályos gólt Novothny révén -, amit les címén ezúttal sem adtak meg. A folytatásban is több helyzetet alakított ki a DVTK, mégis a Honvéd szépített, azonban a győzelem nem forgott veszélyben.

A második hazai mérkőzés már nem sikerült ilyen jól. A Radoš - Okuka, Lipták, Kovács G., Nemes - Egerszegi - Bacsa, Koman (Nikházi, 15.), Bognár I. (Grumić, 46.), Barczi - Novothny összetételű DVTK gyorsan hátrányba került, amit Novothny Soma az első félidő ráadásában még kiegyenlített, azonban az egykori diósgyőri Kamber újabb találatára már nem érkezett válasz.

Érdekesség, hogy a nyári Európa-bajnokság miatt hosszúra nyúlt szünetben kétszer is találkozott felkészülési mérkőzésen a két csapat.

24. 1975/1976
    DVTK - Bp. Honvéd 4-0 G.: Oláh, Fekete, Kiss, Kocsis (öngól)
  47. 2014/2015
    DVTK - Bp. Honvéd 2-1 G.: Bognár I., Takács T.
  48. 2015/2016 1. kör
    DVTK - Bp. Honvéd 2-1 G.: Bacsa (2)
  49. 2015/2016 3. kör
    DVTK - Bp. Honvéd 1-2 G.: Novothny

Mérlegünk: 49 mérkőzés, 16 győzelem, 15 döntetlen, 18 vereség, 71 rúgott és 74 kapott gól.

(Forrás: Varga Lajos - A futball-labda diósgyőri útja)